خانه / آموزش سخنرانی / چرا نباید متن سخنرانی خود را حفظ کنیم؟

چرا نباید متن سخنرانی خود را حفظ کنیم؟

متن سخنرانی موضوع مهمی است که به هیچ عنوان نباید از آن قافل شویم مهم ترین نکته این که باید از قبل آماده داشته باشیم متن سخنرانی است در آموزش های سخنرانی باشد یادبگیریم که:

تنها سخنرانی قابل اعتماد است که از قبل متن سخنرانیش را تهیه کرده باشد.

وقتی که می گوییم می بایست کاملا آماده سخنرانی باشید، این بدان معنی نیست که متن سخنرانی را کلمه به کلمه حفظ کنید. اغلب سخنرانان برای اینکه مطالب سخنرانیشان را از قلم نیندازند و چیزی را فراموش نکنند، لاجرم به حفظ کردن متن روی می آورند.


زمانی که سخنران در چنین دامی گرفتار می شود مایوسانه وقت زیادی را برای حفظ کردن مطالب از دست می دهد و جذابیت و تاثیر سخنرانی را کاملا نابود می کند.

کسی که متن سخنرانی هایش را حفظ می کند، زمان و انرژی زیادی را از دست می دهد و سرانجام نتیجه خوبی نمی گیرد. ما در همه طول عمرمان عادت کرده ایم بدون آن که در مورد کلمات بیندیشیم، آن ها رابیان کنیم.

ما فقط در مورد افکارمان است که فکر می کنیم. چنانچه افکاری واضح و روشن داشته باشیم و هدف سخنرانی را بدانیم، کلمات هم اتوماتیک وار می آیند.

اگر متن سخنرانی هایمان را کلمه به کلمه حفظ کنیم، امکانش زیاد است که زمان که در مقابل شنودندگان قرار می گیریم، آن را فراموش کنیم. حتی اگی فراموش هم نکنیم متن را کاملا مصنوعی و کتابی بیان می کنیم، چون متن سخنرانی از دلمان بر نمی آید،

 بلکه حرف ها و کلماتی است که حفظ کرده ایم و عین آن را بیان می کنیم. زمانی که در مجالس خودمانی هستیم، اغلب در مورد موضوعی فکر می کنیم و کلمات را بدون اراده و فکر بر زبان می آوریم، پس چرا قتی در مقابل جمع قرار می گیریم اینگونه عمل نکنیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *