خانه / آموزش سخنرانی / توانایی سخنرانی

توانایی سخنرانی

 توانایی سخنرانی موضوعی است که باید متوچه بشید که آیا درباره موضوع انتخابی دارید به این سوال پاسخ دهید. آیا اگر کسی از جایش بلند شود و با عقاید و نظراتتان مخالفت کند، قادر به دفاع خواهید بود؟

توانایی سخنرانی
چنانچه جوابتان مثبت باشد پس می توانید و صلاحیت صحبت کردن در مورد آن موضوع خاص را دارید.بهترین سخنرانان حقیقتا به موضوعی که درباره اش حرف می زنند علاقه دارند و علاوه بر فکر و تفکر در مورد موضوع، از صمیم دل نیز سخنان خود را بیان می کنند.

هر سخنرانی به سه عامل اصلی وابسته است:  سخنران، پیام و شنونده.
به توانایی سخنرانی مربوط به دو اصل اول در مطالب قبل آموزش سخنرانی پرداخته ایم. ترس از سخنرانی، هدف سخنرانی و فواید سخنرانی از نمونه های آن است.

وقتی سخنران مطالبش را برای شنونده بیان می کند، شرایط سخنرانی مهیا شده است. شاید بر روی متن سخنرانی دقیقا کار شده باشد و سخنران هم به اندازه کافی در مورد مطالبش هیجان داشته باشد، اما تا زمانی که از عنصر دیگری به شکلی متناسب استفاده نکند، سخنرانیش با موفقیت انجام نمی شود.

 سخنران  باید شنونده را قانع کند که برایش مطلب مهمی دارد. او صرفا نباید خودش در مورد سخنرانیش هیجان داشته باشد، بلکه توانایی سخنرانی این است که هیجان را در شنونده نیز ایجاد کند.

سخنران موفق کسی است که مایل است شنونده همان حس و حالی را پیدا کند که او پیدا کرده است. 

با نظرات و عقایدش موافق باشد و همانگونه بیندیشد که او می اندیشد و از تجربه هایی که او در موردشان حرف می زند به همان اندازه ای که خودشلذت می برد شنونده هم احساس رضات و خشنودی می کند.

 

یک سخنران موفق با توانایی سخنرانی بالا، شنونده را محور قرار می دهد و از خود محوری دوری می کند. او واقف است که موفقیت یا عدم موفقیتش در سخنرانی بستگی به فکر و دل شنونده دارد و او نقشی در این قضیه ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *