خانه / آموزش سخنرانی / قدرت بیان در سخنرانی

قدرت بیان در سخنرانی

قدرت بیان در سخنرانی یکی از موضوعات مهم در سخنرانی و فن بیان می باشد که در این مقاله به آن می پردازیم. 

اهمیت قدرت بیان در سخنرانی

زمانی که ما نظراتمان را به دیگران انتقال می دهیم، عوامل صدایی و فیزیکی گوناگونی را به کار می بریم. شانه هایمان را بالا می اندازیم، دست هایمان را حرکت می دهیم، ابروهایمان را در هم می کشیم، صدایمان را بالا  پایین می بریم و همینطور که اتفاقات را توضیح می دهیم، لحن کلاممان را نیز تغییر می دهیم.
 
به خاطر داشته باشیم که همه این کار ها تاثیر سخن را افزایش می دهد، اما دلیل جذابیت کلام نیستند. تغییر لحن و صدا، به طور کامل تحت نفوذ وضعیت ذهنی و احساسی ما قرار دارد.


همانطور که گفته شد لحن و صدا تحت نفوذ وضعیت ذهنی و احساسی ما قرار می گیرد به همین جهت در  را در این اشتیاق شریک کنیم.

فن بیان و سخنرانی
 
در سری مقالات ایراد سخنرانی به کرات بر اهمیت طبیعی حرف زدن اصرار ورزیده ایم و به همین دلیل شاید این تصور برایتان پیش بیاید که پس اگر بتوانیم حالت طبیعی حرف زدنمان را حفظ کنیم

حتی اگر کلمات را هم غلط بیان کنیم و یا صحبت هایمان و یا لحن کلاممان یکنواخت هم باشد دیگر مسئله ای نیست. اما کاملا برعکس است! 

 

این خیلی خوب است که فردی بتواند لحن، ریتم، بالا و پایین آهنگ صدا و فاصله ها و مکث ها را در طرز بیانش بفهمد و آن ها را اصلاح کند. 


می توان برای انجام این کار از یک ضبط صوت کمک گرفت. دوستانتان هم می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

 

اگر از راهنمایی و هدایت استادان فن بیان هم کمک بگیرید که دیگر خیلی عالی است. یادتان باشد حاصل این تمرینات وقتی مشغول سخنرانی هستید نمایان می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *